امروزه رشد روز افزون جمعیت همراه با تنوع فراوان سلایق فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی  شرایط بسیار پیچیده ای را رقم زده است . تلاش بخش مکمل خصوصی در کنار نیروی انتظامی راهکاری است که در برنامه چهارم توسعه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد نظم و امنیت به تصویب رسیده است ، لذا با توجه استراتژی این شرکت ، بدین منظور ارائه مشاوره و همکاری در جهت ارائه خدماتی حفاظتی و امنیتی با همکاری با مجموعه های دارای مجوز از سازمانهای مسئول ، میسر شده است که در دوبخش حفاظت فیزیکی و الکترونیکی در مجتمع های رفاهی و شهرک های مسکونی و صنعتی و همچنین اماکن تفریحی، فرهنگی، آموزشی، ورزشی، درمانی، اراضی و تاسیسات کشاورزی، سیلو ها، انبارهای کالا، پروژه های عمرانی و … اقدام نماییم.

 

حفاظت الکترونیکی – دوربینهای مدار بسته

حفاظت الکترونیکی – سیستم های اعلام حریق

حفاظت الکترونیکی – سیستم کنترل تردد

حفاظت الکترونیکی – سیستم اعلام سرقت

حفاظت فیزیکی – امور حراستی و نگهبان

 

حفاظت الکترونیکی – دوربین های مدار بسته :

در حال حاضر دوربین ها  نقش زیادی در امنیت کشورها را به عهده دارند. بسیاری از ساختمان ها، خیابان ها و حتی خانه ها با چنین تکنولوژی هایی سازگار هستند و چیزی که ما پذیرفته ایم و انتظار داریم تقویت امنیت و آرامش برای کسانی است که از آن استفاده می کنند.مردم در مکان های عمومی که دوربین مدار بسته وجود دارد بیشتر احساس امنیت دارند. کسب و کارها و  صاحبان مشاغل با استفاده از سیستم های امنیتی می توانند امنیت در برابر سرقت و زیانهای مالی ناشی از آن خود را محافظت کنند . در کل بخش بزرگی از مشاغل واماکن برای ارزیابی سطح امنیتی نیازمند استفاده از سیستم های نظارتی هستند.

انواع دوربین مداربسته

سیستم امنیتی دوربین مداربسته برای هر کسب و کار و سازمانی ضروری است. انواع مختلفی از دوربین مداربسته در بازار وجود دارد. باید بر اساس مکان و کاربری، نوع مناسبی از دوربین مداربسته را انتخاب و خریداری کرد. دوربین های مداربسته ویژگی ها، انواع و تنظیمات متفاوتی دارند. از این رو انتخاب نوع متناسب با کاربری موردنظر بسیار مهم است.

دوربین مداربسته دام

دوربین های مداربسته دام یا گنبدی، بیشترین استفاده را در نظارت و امنیت فضاهای بسته دارد. نام این دوربین ها از شکل نیم دایره ی پایه ای که دوربین روی آن قرار می گیرد، گرفته شده است. این نوع پایه ها و شکل ظاهری برای جلب توجه کمتر دوربین استفاده می شوند. البته این پوشش ها دوربین را مخفی نمی کنند. پایه های نیم دایره ای شکل، زاویه دید دوربین را مخفی می کنند؛ از این رو سارقان نمی توانند زاویه مناسب برای دور ماندن از دید دوربین را تشخیص دهند.

اکثر این دوربین‌ ها لنزهایی wide با فاصله کانونی کوچک (۳،۶ یا ۴ میلیمتر) دارند. قسمت هایی از دوربین مداربسته که امکان چرخش، گردش و زوم سریع را فراهم می کند، “اسپید دام” نامیده می شوند.

دوربین های مداربسته دام امکان حرکت دوربین را برای اپراتور فراهم می کنند. برخی از این دوربین ها نیز قابلیت زوم و چرخش خودکار را در فواصل زمانی معین دارند. این دوربین ها می توانند فضایی گسترده را تحت پوشش قرار دهند و حتی در نور کم نیز کار می کنند.

دوربین مداربسته بولت

دوربین های مدار بسته بولت دارای شکلی استوانه ای و مخروطی هستند که شکلی مشابه با گلوله تفنگ دارند. این دوربین ها اغلب برای دیدن فواصل طولانی استفاده می شوند. این دوربین ها معمولا تنظیمات گردش، چرخش و زوم را ندارند و برای ضبط تصاویر از یک مکان ثابت و منطقه خاص کاربرد دارند.

دوربین مداربسته بولت قابلیت نصب بر روی دیوار و سقف را دارند و هم برای مکان بسته و هم برای فضای باز استفاده می شوند. دوربین های مداربسته بولت اگر در پوششی محافظ قرار بگیرند، ضد آب می شوند. این پوشش، دوربین را از گردوغبار، بارش برف و باران، تگرگ و دیگر عناصر تخریب کننده دور نگه می دارند.

این نوع از دوربین‌ ها قابلیت دید در شب (بااستفاده از مادون قرمز) دارند و می‌توانند در شرایط نوری بسیار تاریک به راحتی تصویربرداری کنند.

دوربین مداربسته C-Mount

دوربین مداربسته C-Mount امکان تعویض و جابجایی لنز را دارد. این قابلیت باعث می شود که این دوربین ها کاربری های متفاوتی داشته باشند. لنزهای استاندارد دوربین مداربسته می توانند فاصله ۳۵ تا ۴۰ فوتی را پوشش دهند. دوربین های مداربسته C-Mount امکان استفاده از لنزهای خاص را دارند که امکان پوشش دهی مسافت های بیشتر از ۴۰ فوت را نیز فراهم می کند.

دوربین مداربسته روز وشب

این نوع از دوربین ها در محیط های معمولی و همچنین کم نور، کارکرد بهتری دارند. این دوربین ها از نور مادون قرمز استفاده نمی کنند ولی در شرایط مختلف نور و تاریکی تصاویر با کیفیتی ضبط می کنند. دوربین های روز و شب برای نظارت بر امنیت فضاهای باز مناسب هستند. در مکان هایی که دوربین های مادون قرمز عملکرد مطلوب نداشته باشند، دوربین های روز و شب مورد استفاده قرار می گیرند. این دوربین ها در مقابل تابش مستقیم نور خورشید مقاوم اند و به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته کاربرد دارند.

دوربین مداربسته دید در شب یا فرو سرخ

دوربین های دید در شب از LED مادون قرمز استفاده می کنند و مناسب فضاهای باز و کم نور هستند. با به کارگیری دوربین‌ های دید در شب می‌ توان در تاریکی شب، یک شخص را از فاصله ۱۸۳ متری مشاهده کرد. تکنولوژی به کار رفته در این دوربین ها به دو روش عمل می‌کنند.

۱ – آشکارسازی تصویر: در قسمت پایینی طیف نوری مادون قرمز نور کمی وجود دارد که جمع شده و طوری تقویت می‌ شود که ما بتوانیم آن را مشاهده کنیم.

۲ – تصویربرداری حرارتی: در این حالت طیف نوری مادون قرمز در قسمت بالایی جمع‌آوری شده و طیف به صورت نور منعکس نشده بلکه به صورت گرما منتشر می‌ شود. اجسام گرم این نور را به اجسام سردتر مثل میز یا یک ساختمان متصاعد می‌ کنند

دوربین مداربسته شبکه ای

این دوربین ها نوع بی سیم و با سیم دارند. نوع اینترنتی آن ها تصاویر را از طریق اینترنت و پهنای باند منتقل می کنند.

نصب دوربین های IP آسان تر از دوربین های آنالوگ است، زیرا نیاز به کابل کشی جداگانه وتقویت منبع تغذیه ندارند و تصاویر را در مسافت های طولانی منتقل می کنند.

دوربین مداربسته بی سیم

همه دوربین های بی سیم از تکنولوژی  آی  پی  استفاده نمی کنند. این نوع از دوربین ها می توانند از تکنولوژی های بی سیم و جایگزین دیگر نیز استفاده کنند. صرف نظر از نوع انتقال تصاویر، مزیت اصلی این دوربین ها انعطاف پذیری در نصب است

دوربین مداربسته با کیفیتHD

این دوربین ها برای مکان های حساس مثل بانک ها مناسب هستند. این دوربین ها امکان زوم کردن روی تصاویر با وضوح بسیار بالا را دارند.

دوربین مداربسته گردان   PTZ

این دوربین ها مشابه دوربین های اسپید دام هستند و دارای قابلیت گردش در جهات مختلف و (معمولا) زوم کردن در یک زاویه خاص هستند. همچنین این دوربین ها دارای یک بدنه دام شکل و یک پایه با توجه به شرایط نصب نیز هستند.

یکی از قابلیت های مهم این دوربین های مداربسته گردان امکان تعریف کردن تعداد مشخصی پریست برای دوربین است  پریست ها به شما امکان می دهد دوربین را طوری تنظیم کنید که به صورت برنامه پذیر و زمان بندی شده، محل هایی مشخص را به شما نشان دهند

همکاری با مجموعه های متخصص در این امر ، این امکارن را میسر ساخته است که در حفاظت الکترونیکی در مجتمع های رفاهی و شهرک های مسکونی و صنعتی و همچنین اماکن تفریحی، فرهنگی، آموزشی، ورزشی، درمانی، اراضی و تاسیسات کشاورزی، سیلو ها، انبارهای کالا، پروژه های عمرانی و … اقدام نماییم.

 

 

سیستم های اعلام حریق

امروزه از سیستم ها ی اعلام حریق به طور گسترده در ساختمان های اداری و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده می شود تا خسارتهای ناشی از حریق را به حداقل برسانند و همچنین برای اطلاع دادن به ساکنین ساختمان در مواقع بروز حریق از این سیستم ها استفاده می شود تا حدالامکان از تلفات جانی جلوگیری شود. برای تشخیص حریق از اثرات سه گانه آن یعنی دود و حرارت و شعله استفاده می شود.

سیستم های اعلام حریق  عادی و هوشمند

در سیستم های عادی مکانی را که از نظر حریق می خواهیم حفاظت کنیم به مناطق مشخص تقسیم میکنیم تا در صورت بروزحریق بتوان محل حریق را سریعتر و راحت تر تشخیص داد. به هر کدام از این مناطق یک زون Zone  گفته می شود . این عمل در سیستم های هوشمند نیز انجام می پذیرد ولی مزیتی که این سیستم ها نسبت به سیستم ها ی عادی دارند این است که این سیستم ها دارای اجزای قابل آدرس دهی هستند و علاوه براینکه می توان زونی را که در آن حریق اتفاق افتاده است تشخیص داد بلکه می توان دقیقا عنصری را که حریق را تشخیص داده معین کرد و محل دقیق حریق را مشخص نمود و خبردهنده ها یی را که مربوط به آن محل می باشد فعال نمود .

اجزای سیستم اعلام حریق به سه قسمت اصلی تقسیم می شوند :

– تجهیزات تشخیص حریق ( دتکتورها )

– تجهیزات اعلام حریق ( فلاشرها ، آژیرها و … )

– مرکز کنترل یا پانل مرکزی که وظیفه ارتباط بین دتکتورها و وسایل اعلام حریق را به عهده دارد.

تجهیزات تشخیص حریق (دتکتورها)

دتکتورها وسایل الکترونیکی هستند که در شکل ها و طرح ها ی مختلف و معمولا به رنگ سفید توسط کارخانه های سازنده ارائه می شوند و در محلهای مناسب ساختمان مانند آشپزخانه – موتورخانه – اتاق بایگانی – راهروها – اتاق ها منزل – اتاق ها ی کنفرانس به صورت سقفی یا دیواری روی پایه های مخصوص نصب می شوند و وظیفه آنها تشخیص حریق و اعلام آن به مرکز کنترل میباشد. ۱- دتکتور دودی       ۲- دتکتور حرارتی       ۳- دتکتور شعله ای

تجهیزات اعلام کننده حریق

برای آگاه کردن ساکنین ساختمان از بروز حریق از وسایل سمعی و بصری خاص سیستم های اعلام حریق استفاده می شوند که به سه گروه تقسیم می گردند:

۱- آژیر ( Sounder ) یا زنگ ( Bell )

۲- چراغ ها ی نشانگر ( (Flasher

۳- شستی ها ی اعلام حریق ( Manual Call Point ) ( MCP )

سیستم های کنترل تردد

در حال حاضر کنترل تردد منابع انسانی و ورود خروج پرسنل و افراد به محیط های اداری یکی از موارد بسیار مهم به شمار می رود  و کارکردهای گوناگونی بنا بر ساختمان و محیط مورد استفاده از سیستم دارد. ساختمان های اداری  به منظور محاسبه مدت زمان حضور افراد و کارکرد ساعت کار آنها از این سیستم استفاده می کنند و ساختمان های مسکونی به منظور کنترل ورود و خروج افراد ساکن و میهمان ها از سیستم کنترل تردد بهره می گیرند.

سیستم کنترل تردد به منظور کنترل افراد به محیط های حساس نیز مورد استفاده قرار می گیرد و با برنامه زمانی، ورود و خروج افراد در برنامه زمانی مورد نظر را کنترل می کند.

کنترل ورود و خروج ماشین ها به پارکینگ توسط سیستم کنترل تردد امکان پذیر می باشد و همچنین امکان افزودن برنامه زمانی به منظور   ورود و خروج در برنامه زمانی خاص نیر توسط این سیستم فراهم می گردد.

دستگاه کنترل به دو صورت آفلاین و آنلاین کار می کند و امکان شبکه کردن چندین دستگاه و استفاده به صورت آنلاین در سیستم وجود دارد.همچنین از دستگاه کنترل تردد می توان به صورت آفلاین و یا Standalone نیز استفاده کرد.

کنترل تردد به همراه ثبت ورود و خروج هر یک از افراد در سیستم از دیگر امکانات سیستم کنترل تردد است و در صورت نیاز امکان بررسی ورود و خروج افراد در سیستم امکان پذیر است.

اتصال به انواع قفل های مقابل برقی، قفل مگنت و همچنین امکان اتصال به کارت خوان های برد بلند از دیگر امکانات سیستم کنترل تردد است که امکان باز و بسته کردن درب باز و بسته کردن درب پارکینگ بدون استفاده از ریموت کنترل را فراهم می کند.

در حال حاضر انوع گوناگونی از دستگاه های کنترل تردد با کارکرد های گوناگون موجود است که دستگاه های کنترل تردد کارت خوان RFID، دستگاه کنترل تردد اثر اثر انگشتی، دستگاه کنترل تردد دوربیین دار، دستگاه کنترل تردد با سنسور پلیمری و دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره از آن جمله می باشد.

امکان تعریف گروه های مختلف و کنترل و مدیریت ورود و خروج هر یک از گروه ها از دیگر امکانات این سیستم می باشد.

 

سیستم های اعلام سرقت

سیستم اعلام سرقت یا همان دزدگیر، بخشی از مجموعه سیستم های حفاظت الکترونیک است که علی الرغم نسبتاً ارزان بودن دارای کارایی بسیار مطلوب و مفید در زمینه اعلام ورود غیر مجاز به محل مورد در نظر دارد.

این سیستم از چندین قطعه با نام عمومی حسگر و یک مرکز کنترل تشکیل می شود همچنین انواع آژیر و دستگاه های جانبی مثل ارسال کننده های پیام هشدار به افراد مربوطه نیز در کنار سیستم اعلام سرقت قابل بهره برداری هستند. سیستم اعلام سرقت یا دزدگیر در دو نوع کلی معمولی که در آن تمام اجزا سیستم با کابل به مرکز کنترل (کنترل پنل) وصل می شوند و نوع بی سیم که نیازی به کابل کشی ندارد، عرضه می شوند البته نوع بی سیم   را برای همه مکان ها توصیه نمیکنیم  .

انواع سنسورها یا حسگر ها عبارتند از

  • سنسور آهنربایی یا مگنت: این سنسور بر روی درب ها یا پنجره ها نصب شده و می تواند باز شدن یا بسته شدن آنها را تشخیص و به مرکز کنترل اعلام نماید.

  • سنسور شوک و یا ضربه: این حسگر معمولاً با نصب بر روی شیشه ها یا دیوارهایی که بیم نفوذ از آنها می رود نصب شده و در صورت اقدام برای تخریب آنها، علامت لازمه را به مرکز کنترل ارسال می کند.

  • سنسور چشمی و یا حرکتی: این سنسورها که بیشترین مصرف را دارند با کمک پرتوهای مادون قرمز، می توانند در روز یا شب و در تاریکی مطلق وجود هر گونه موجود زنده ایی را تشخیص دهند.

  • سنسور دود یا حرارت: اکثر کنترل پنل های اعلام سرقت قابلیت تشخیص سیگنال های این سنسورها را نیز که حسگرهای تخصصی سیستم اعلام حریق هستند را دارند و در بسیاری از اماکن کوچک می توان از پنل مرکزی دزدگیر حداکثر استفاده را برد و یک سیستم جمع و جور تشخیص حریق نیز در کنار اعلام سرقت راه اندازی نمود.

دتکتور مستقل Stand alone

برخی دتکتورهای مستقل یا نیز در بازار یافت می شوند که برای محل های خیلی کوچک طراحی شده اند و به تنهایی می توانند ضمن تشخیص حرکت، آلارم یا هشدار نیز بدهند

کلیه ورودی ها و نواحی که از آنها امکان نفوذ وجود دارد باید توسط سنسور مناسب پوشش یافته بطوری که از هیچ راهی امکان ورود غیر مجاز بدون مواجهه با حسگرها نباشد

کنترل پنل

کنترل پنل ها معمولاً بسته به مورد با ریموت، یا کد (رمز) فعال یا غیر فعال می شوند. بدیهی است که کد دارای امنیت بیشتری است زیرا امکان مفقود شدن آن وجود ندارد البته اگر فراموش نشود. انواع ریموت در بازار وجود دارد که مدل های ارزان قیمت دارای امنیت کمی هستند زیرا براحتی قابل کپی برداری هستند. لذا پیشنهاد می شود حتی الامکان از ریموت های مطمئن تر استفاده شود. برای ساختمان های بزرگ، کنترل پنل های پیچیده ای طراحی شده که دارای امکانات زیادی هستند منجمله امکان تشخیص آلارم هر حسگر بطور جداگانه و یا غیر فعال نمودن برخی نواحی هنگام گشت زنی است.

 

اقلام و لوازم جانبی

آژیر ها :

  • آژیر: اصلی ترین عامل ترساندن سارق و خبر نمودن مردم از نفوذ احتمالی، آزیر است

  • آژیر باید در موقعیتی نصب شود که صدای آن برای همسایه ها و عابرین به خوبی قابل شنیدن و تشخیص باشد

 چراغ گردان: نور چراغ گردان به همراه صدای آزیر عامل بسیار مهمی در ترساندن سارقین دارد.

باطری پشتیبان:

  • سیستم اعلام سرقت مثل هر سیستم الکترونیکی دیگر نیاز به برق دارد و در صورت قطعی برق، کاملاً بی اثر خواهد بود.

  • لذا همه این سیستم ها باید به باطری داخلی مجهز باشند تا در صورت قطع شدن برق که ممکن است عمدی باشد، بتوانند به کار خود ادامه دهند. 

  • انواع تلفن کننده: سیستم می تواند در مواقع خطر بوسیله خط تلفن یا خط موبایل، پیغام های از پیش تعریف شده را به چندین نفر مثل پلیس یا افرادی که می توانند سریع خود را به محل برسانند، اعلام کند

  •  پدال و شستی خطر: در بانک ها یا فروشگاه هایی که کالای گران قیمت می فروشند مثل زرگری هاو غیره، سنسورها در طول روز باید غیر فعال باشند، می توان از انواع پدال و شستی استفاده نمود تا در شرایط خطر افراد بتوانند سیستم را تحریک نمایند.

حفاظت فیزیکی

بسیاری از سازمان و ادارات دولتی و همچنین شرکت های خصوصی با توجه به نوع فعالیتی که دارند احتیاج به ایجاد گیت ورود و خروج ، کنترل محسوس و حراست دارند.این گیت ها با توجه به گرید و حساسیت شرکت یا سازمان مربوطه به تجهیزات حفاظتی فیزیکی و الکترونیکی مورد نیاز مجهز می شوند.افرادی مجرب با آمادگی جسمانی بالا وظیفه کنترل ورود و خروج ، بازرسی و حراست از آن مجموعه طرف قرارداد را برعهده گرفته و امنیتی پایدار را داخل مجموعه به ارمغان می آورند. اصالتا حفظ امنیت چنین شرکت هایی بر پایه استفاده از تجهیزات پیشرفته و به روز و استفاده از مجریان مجرب و آموزش دیده مبتنی است.

حراست و حفاظت از شهرک های صنعتی و یا مسکونی احتیاج به دقت نظر بالایی دارد.کارکنان و ساکنین شهرک باید طبقه بندی شوند و در قسمت های مختلف دسترسی های لازم به آن ها داده شود .ورود و خروج مهمان ها کنترل شود.امنیت پایدار شهرک پوشش داده شود.

این امر در دو بخش ورودی شهرک و گشت زنی در آن خلاصه می شود.لازم است علاوه بر کنترل های لازم در ورود و خروج افراد با گشت زنی در محدوده شهرک امنیتی با ثبات را در آن ایجاد نمود تا ساکنین آن بتوانند با خیالی آسوده و آرام در آن تردد نمایند .

همچنین ساختمانها و مجتمع های مسکونی جهت حفظ امنیت و آرامش نیازمند افرادی هستند تا از لحاظ امنیتی و حفاظتی شرایط  آسایش را برای ساکنین فراهم نمایند در همین راستا این شرکت ( توسعه خدمت آرنیکا ) با همکاری با مجموعه های حفاظتی و امنیتی ، در اجرای این خدمات توانمند بوده و آماده همکاری با تمامی مجتمع های مسکونی ، تجاری ، اداری ، رفاهی و شهرک های مسکونی و صنعتی و همچنین اماکن تفریحی، فرهنگی، آموزشی، ورزشی، درمانی، اراضی و تاسیسات کشاورزی، سیلو ها، انبارهای کالا، پروژه های عمرانی و … است و برای رضایت شما تلاش میکنیم.